Każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...

Proces nakładania SolarSkin™ odbywa się w dwóch lub trzech etapach w zależności od tego czy mamy do czynienia z instalacją dopiero powstającą czy już użytkowaną. Moduły fotowoltaiczne po pewnym czasie użytkowania, wymagają dokładnego oczyszczenia i przygotowania powierzchni. Nowe moduły nie wymagają oczyszczenia więc pierwszy krok z opisanych poniżej należy pominąć. 

UWAGA!

Środki opisane poniżej zawierają rozpuszczalniki i substancje łatwopalne oraz mogą powodować podrażnienia skóry i oczu. Należy szczególnie unikać ich bezpośredniego kontaktu z oczami. Prace powinno się wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz . Pojemniki chronić przed źródłami ciepła. Należy stosować ochronę oczu i skóry rąk w postaci okularów, przyłbic i rękawic.

Krok pierwszy- oczyszczanie

(Nie dotyczy nowych modułów)

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie  powierzchni przy użyciu środka czyszczącego z opakowania SolarSkin 1. Jest to chroniona patentem wodna emulsja ściernych glinek i tlenków metali. Usuwa zastarzałe zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Penetrując powierzchnię dociera w głąb zarysowań. Czyści i szlifuje zarysowania i zadrapania powierzchni. Powierzchnia wraca do swojego pierwotnego stanu.

Na jeden moduł wystarczy 20 ml emulsji. Rozprowadzamy ją przy pomocy średnio twardej gąbki. Powierzchnię czyścimy dociskając gąbkę i usuwając  wszystkie widoczne większe zabrudzenia i plamy. Podczas czyszczenia można gąbkę  lekko moczyć  wodą ponieważ rozprowadzona emulsja  szybko wysycha. Emulsja pokrywa panel białym mlecznym nalotem. Zadaniem emulsji jest wypolerowanie szkła i usunięcie zanieczyszczeń , które są mocno związane z podłożem.  Na tym etapie można wykorzystać polerkę samochodową z prędkością  nie większą niż 1200-1500 obr/min. Czyszczoną powierzchnię należy lekko spryskiwać wodą. Po usunięciu zabrudzeń środek usuwamy spłukując wodą przecierając jednocześnie bawełnianą szmatą lub płaskim mopem.  Ważne jest by  usunąć wszystkie pozostałości emulsji czyszczącej. Panel wytrzeć do sucha używając ściągacza do wody lub czystej szmaty.

Dla nowych paneli krok ten należy pominąć, pamiętając jedynie o lekkim przetarciu ich wilgotną szmatką

Krok drugi - aktywacja powierzchni

Środek w opakowaniu oznaczonym SolarSkin 2 ma za zadanie aktywację  powierzchni szklanej modułu. Usuwa tłuszcze , oleje i inne zabrudzenia nieorganiczne. Dzięki aktywacji  powierzchni, powłoka nanotechnologicza zwiąże się trwale uzyskując zakładaną wytrzymałość.

Środek nakładamy na czystą i suchą powierzchnię. Nowe moduły należy przetrzeć z kurzu i osuszyć. Pojemnik SolarSkin 2  jest ze spryskiwaczem. Jedno pryśnięcie powinno wystarczyć na pokrycie powierzchni o średnicy średnicy ok. 35 cm. Po każdorazowym podaniu środka należy go równo rozprowadzić po powierzchni przy pomocy czystej, suchej  szmatki z najlepiej z mikrofibry. Przed przejściem do następnego etapu należy odczekać aż powierzchnia wyschnie.

Krok trzeci - powłoka

Środek w opakowaniu SolarSkin 3 jest właściwą nanotechnologiczną hydrofobową powłoką ochronną. Ma ona zapewnić wzrost stopnia samooczyszczania się modułów fotowoltaicznych.

Powłokę nakładamy na czystą i suchą powierzchnię przygotowaną w poprzednich krokach. Pojemnik SolarSkin 3 jest ze spryskiwaczem. Pierwszy etap nakładania powłoki wygląda tak jak w poprzednim kroku. Jednokrotne pryśnięcie  i rozprowadzenie po powierzchni o średnicy ok 35 cm. Szmatka (mikrofibra) powinna być SUCHA i NOWA. Nie używać tej z poprzedniego etapu. W ten sposób pokrywamy całą przygotowaną powierzchnię modułu.

Kluczową czynnością dla poprawnego zabezpieczenia jest, wypolerowanie pokrytej powierzchni. Można to zrobić na dwa sposoby. 

Bezpośrednio po rozpyleniu i rozprowadzeniu środka (do 15minut). NOWĄ, SUCHĄ i CZYSTĄ szmatą (najlepiej z mikrofibry) polerujemy całą powierzchnię. Lekko naciskamy i staramy się aby na powierzchni modułu nie było miejsc matowych czy o innej przyczepności do szmatki.

Alternaywnie :po upływie 15 minut  (do 45 minut)   NOWĄ, CZYSTĄ i WILGOTNĄ szmatą z mikrofibry przecieramy dokładnie całą powierzchnię. Przy czym szmatę należy często płukać i wyżymać.

Obecna praktyka wskazuje na to, że pierwsza metoda jest lepsza.

UWAGA:

Powłoka uzyskuje odporność na wodę po 10 minutach od nałożenia. Wtedy mamy ok 95% początkowego kąta zwilżania.

Po upływie 24 godzin powłoka ochronna uzyskuje odpowiednią twardość  Od tego momentu  moduły można myć detergentami i szorować. Proces dojrzewania można przyśpieszyć w wysokiej temperaturze. Na przykład w temperaturze 150 stopni trwa on ok. 1 godziny.