Każda, nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...

Proces nakładania SolarSkin na panele odbywa się w dwóch lub trzech etapach w zależności od tego czy mamy do czynienia z instalacją dopiero powstającą czy już użytkowaną. Panele fotowoltaiczne po pewnym czasie użytkowania wymagają więcej czasu na ich dokładne oczyszczenie i przygotowanie powierzchni. Dla zabezpieczenia całkiem nowych paneli pomija się całkowicie pierwszy z opisanych poniżej kroków. 

Etap pierwszy- oczyszczanie

  Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie  powierzchni przy użyciu środka czyszczącego z opakowania STEP 1. Jest to chroniona patentem wodna emulsja drobin lekko ściernych glinek. Usuwa zastarzałe zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Penetrując powierzchnię dociera w głąb zarysowań. Czyści i szlifuje zarysowania i zadrapania powierzchni. Powierzchnia wraca do swojego pierwotnego stanu.

Na jeden panel wystarczy 20 ml emulsji. Rozprowadzamy ją przy pomocy średnio twardej gąbki. Powierzchnię czyścimy dociskając gąbkę i usuwając  wszystkie widoczne zabrudzenia i plamy. Podczas czyszczenia można gąbkę  lekko moczyć  wodą ponieważ rozprowadzona emulsja  wysycha. Emulsja pokrywa panel białym mlecznym nalotem i ma za zadanie usunąć wszystkie zaskorupiałe zanieczyszczenia. Do czyszczenia można też wykorzystać polerkę samochodową przy czym z prędkością  nie większą niż 1200 obr/min. Należy uważać aby nie przegrzać szklanej powierzchni panelu. Po usunięciu zabrudzeń środek należy usunąć spłukując wodą jednocześnie przecierając bawełnianą szmatą. Należy usunąć wszystkie pozostałości emulsji czyszczącej. Panel wytrzeć do sucha używając ściągacza do wody lub czystej szmaty.

Dla nowych paneli krok ten można pominąć.

Etap drugi - przygotowanie

Środek w opakowaniu STEP 2 ma za zadanie aktywację powłoki szklanej paneli. Usuwa tłuszcze , oleje i inne zabrudzenia nieorganiczne. Jest to ważny krok dla uzyskania odpowiedniej siły przylegania nano-powłoki i jej wytrzymałości. 

Środek jest w pojemniku ze spryskiwaczem. Jedno pryśnięcie na panel powinno pokryć obszar o średnicy ok. 30 cm. Po każdorazowym pryśnięciu na panel,  środek należy równo rozprowadzić  przy pomocy czystej szmatki z mikrofibrą. 

Etap trzeci - powłoka

Środek w opakowaniu STEP 3 jest właściwą powłoką ochronną. Ma on za zadanie zapewnić wodo i olejo fobowość szklanej powłoki paneli.

Nakłada się go na czystą i suchą powierzchnię przygotowaną w poprzednich krokach. STEP 3 jest również w pojemniku ze spryskiwaczem. Pierwszy etap nakładania wygląda tak jak dla STEP 2. Pryśnięcie na panel i przetarcie szmatką w celu rozprowadzenia środka na powierzchni. Szmatka powinna być z mikrofibrą ale nowa i inna niż ta dla poprzedniego kroku. Należy w ten sposób pokryć całą przygotowaną powierzchnię. 

Kluczową czynnością dla poprawnego zabezpieczenia jest ostatnia czynność ; wypolerowanie powierzchni. Można to zrobić na dwa sposoby. 

Bezpośrednio po nałożeniu i rozprowadzeniu środka (do 15minut). NOWĄ, SUCHĄ i CZYSTĄ szmatą polerujemy całą powierzchnię.

 Lub po upływie 15 minut gdy środek już uzyska odporność na zmywanie wodą to  NOWĄ, WILGOTNĄ i CZYSTĄ szmatą przecieramy dokładnie całą powierzchnię.  Po upływie 24 godzin powłoka ochronna uzyskuje swoje pełne właściwości.  Od tego momentu panele można myć zwykłą wodą i wycierać. Zabezpieczenie powinno wytrzymać ok 7 lat lub 15 tysięcy cykli mycia.